Organisation

Organising Committee

The backbone of any successful WWNA event is the Organising Committee, which is the main decision-making and program-making body of the event. Each year it consists of local organising team members, and AAN convenors, based remotely across Europe, who are assigned specific tasks and responsibilities. 

Mina P. Baginova

University College London / Charles University

Marie Heřmanová

Czech Academy of Sciences / Anthropictures

Pavel Borecký

EASA Applied Anthropology Network / University of Bern

Karolina Kania

CEMS-EHESS

Kika Barreto

EASA Applied Anthropology Network

Bhavesh Jadva

EASA Applied Anthropology Network

Petra Smutná

Charles University

Markus Rothmüller

EASA Applied Anthropology Network / UserGalactic

Lora Koycheva

EASA Applied Anthropology Network / Technical University of Munich

Executive Advisors

Dan Podjed and Meta Gorup have convened Applied Anthropology Network and WWNA since its inception until 2018. Currently, they continue to advise the network and the event as Executive Advisors. In late 2020, they were joined by outgoing convenors Verónica Reyero, Hélène Veiga Gomes and Laura Korčulanin.

Dan Podjed (Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts)

Meta Gorup (Ghent University)

Verónica Reyero (Antropología 2.0)

Laura Korčulanin (IADE-UE)

Hélène Veiga Gomes (H+V/G studio)

Advisory Group

The Advisory Group is a team of high level experts and local stakeholders that provides guidance on key organisational issues.
 

Martin Heřmanský (Faculty of Humanities, Charles University / Czech Association for Social Anthropology)

Tereza Stöckelová (National Contact Centre for Gender & Science, Czech Academy of Sciences)

Adam Horálek (Department of Social and Cultural Anthropology, University of Pardubice)

Hana Synková (Department of Social and Cultural Anthropology, University of Pardubice)

Marek Jakoubek (Institute of Ethnology, Charles University)

Petra Ezzedine (Faculty of Humanities, Charles University)

Johanna Nejedlová (Konsent)

Filip Hausknecht (Future – political movement)

Anna Kárníková (Friends of the Earth Czech Republic)

Václav Drozd (Central European Organising Center)